![](https://www.hpb.gr/wp-content/uploads/2020/07/50642531_s.jpg)
Σε διημερίδα με διεθνή συμμετοχή και υπό την αιγίδα του Ελληνικού Ιδρύματος Γαστρεντερολογίας με θέμα :
“ Aμφιλεγόμενα ζητήματα και εξελίξεις στη νοσολογία του πεπτικού συστήματος”, ο Κος. Τζίμας παρουσίασε σημαντικές εξελίξεις στην αντιμετωπιση της μεταστατικής νόσου του ήπατος. Στα συμπεράσματά του ο κ. Τζίμας κατέδειξε με σαφήνεια ότι η μεταστατική νόσος του ήπατος-ειδικά όταν προέρχεται από πρωτοπαθή καρκίνο του παχέος εντέρου- έχει υψηλά ποσοστά πενταετούς επιβιώσεως καθώς και ιασιμότητος.
Επίσης ο κ. Τζίμας προήδρευσε σε στρογγυλή τράπεζα στο ίδιο συνέδριο η οποία είχε αντικείμενο τον καρκίνο του παχέος εντέρου ως ειδικός στη μεταστατική νόσο του ήπατος.